inż. kpt.ż.w. Zbigniew Bargielski – p.por. Marynarki Wojennej
ur. 4 lutego 1932 r zm. 24 października 2006 r.
żył 74 lata
PRO MEMORIA
Wiadomość o odejściu naszego kolegi – ś.p. Zbigniewa Bargielskiego na wieczną wachtę została przyjęta z ogromnym żalem i smutkiem przez grono Jego kolegów – kapitanów i nie tylko kapitanów – morską społeczność.
Odszedł od nas na wieczną wachtę człowiek wielkiego s
erca, rozkochany w morzu, oddany idei Polskiej Gospodarki Morskiej i Szkolnictwa.Dobry kolega, życzliwy przyjaciel.
Zbigniew Bargielski urodził się 4 lutego 1932 r. w miejscowości Wilejka.
Edukację morską rozpoczął od Szkoły Jungów w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni. Państwową Szkołę Morską w Szczecinie przy Al. Piastów 19 ukończył w 1951 roku.
Pracę zawodową podjął w 1951 roku w Polskiej Żegludze Morskiej na stanowisku marynarza. Szybko przeszedł wszystkie szczeble marynarskiego wtajemniczenia, do kapitana włącznie. Dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej uzyskał w 1962 roku.
W latach 1963-1967, po ponownym utworzeniu w Szczecinie Szkoły Morskiej, był wykładowcą i zarazem kierownikiem wydziału nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w gmachu przy Wałach Chrobrego. W latach 1969-70 był wykładowcą przedmiotów fachowych – już w Wyższej Szkole Morskiej, oraz sam kończy tę uczelnię 2 kwietnia 1974 r. uzyskując tytuł inżyniera nawigatora morskiego.
W 1970 roku wraca na morze – pływa na statkach PŻM.
Boga
te doświadczenie i duża wiedza zawodowa pozwoliły Mu przez lata kapitaństwa, bezawaryjnie dowodzić statkami typu Ziemia Gdańska, Koszalińska, Zagłębie Miedziowe, Kopalnia Sośnica, Sosnowiec i innymi, których nie sposób tu wymienić.W 1974 roku armator odwo
łał Go ze statku i powierzył funkcję kierownika Działu Szkolenia Zawodowego PŻM, którą pełnił do roku 1976 .Od 1977 do 1979 roku objął stanowisko dyrektora Liceum Morskiego, a zarazem Komendanta statku szkolnego s/s “Kapitan Maciejewicz” – siedziby Liceum
.W latach 1981-1983 wraca na morze – pływa pod obcą banderą, następnie od 1983 do 1990, a więc przez 7 lat pełni odpowiedzialną funkcję Głównego Nawigatora centrali Polskiej Żeglugi Morskiej.
W 1991, na rok wraca na morze, na statek pod obcą banderą.
W 19
92 roku przechodzi w stan zawodowego spoczynku, czyli na emeryturę.Kpt. Bargielski od 1964 r. aż do emerytury pełnił funkcje ławnika Izby Morskiej w Szczecinie.
Osobowość kpt.ż.w. Zbigniewa Bargielskiego można określić: lubiany, rzeczowy, wnikliwy, wymagający, sumienny, sprawiedliwy, koleżeński, utrzymujący dyscyplinę. Tworzył atmosferę zaufania, był wspaniałym kolegą.
Te wszystkie jego zalety uczyniły, że władze zwierzchnie doceniając jego zasługi uhonorowały Go odznaczeniami państwowymi i resortowymi:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi
Medal za Zasługi dla Obronności Kraju
Złota i Srebrna Odznaka “Zasłużony Pracownik Morza”
Odznaka “Gryfa Pomorskiego”
Odznaka “Zasłużony Pracownik Polskiej Żeglugi Morskiej”
Odznaka im. Janka Krasickiego
Kpt. Zbigniew Bargielski był współzałożycielem Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Był członkiem Komitetu budowy pomnika “Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
My – Jego koledzy łączymy się w bólu z Rodziną i gronem Jego przyjaciół. Zapewniamy, że Zbyszka zachowamy żywego w naszej pamięci.
“Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”
Kapitanie Żeglugi Wielkiej Zbigniewie Bargielski – pełniąc wieczną wachtę miej wizję silnej Polski na morzu, ze statkami pod biało-czerwoną banderą na rufowych flagsztokach. Wiemy, że często ubolewałeś, że ta polska bandera zniknęła z mórz i oceanów świata.
Pocieszeniem dla pogrążonych w bólu niech będą słowa poety – naszego kolegi – kpt.ż.
w. Andrzeja Liszegi:Gdy serca bić już przestają
Zmęczone oczy zawodzą,
Kapitanowie nie umierają,
Na wieczną wachtę odchodzą.
Żeglugi po Wielkiej Mgławicy
Nic im już nie utrudnia,
Od Wielkiej Niedźwiedzicy
Aż hen po Krzyż Południa.
Nawigując bez przeszk
ód,Po gwiazd pełnym niebie
Nie czują się obco,
Są bowiem wciąż u siebie.
Cześć Jego pamięci.
Wspomnienia o kpt.ż.w. Zbigniewie Bargielskim snuł
kpt.ż.w. Wiktor Czapp
Przewodniczący Szczecińskiego Klubu Kpt.ż.w.
Październik 2006 r.